Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim  
jesteś tu: strona główna    aktualności    dzień języka ojczystego
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
Aktualności

Dzień Języka Ojczystego

data dodania: 2018/03/07

Przedziwny sen o szkole

 

Czasem, gdy na moment zmrużę oczy, wielokrotnie śni mi się ten sam sen, a w nim nasze siedemdziesięciotrzyipółletnie liceum. Stoję wtedy tuż-tuż koło szaroburej tablicy,
ale zamiast odpowiadać, że Śmigiel to nie największe miasto w Wielkopolsce, w powiecie kościańskim, mówię coś o personifikacji, podając przykłady: „jachtów śpiew”, „bujaka gwizd” i „szaf ryk”. Wtem słychać grom à la dźwięki opisane w Mickiewiczowskiej epopei „Pan Tadeusz”. Nie lada to gratka dla umuzykalnionych.

Potem nalewam wody do dwóch biało-zielonych kociołków, dodaję ciut-ciut szafranu i jedną wiśnię. Powstała w ten sposób mikstura zmienia się w morze Marmara, a w nim pluska płetwal, ustawiając się jak do fotografii. Ale skąd tam papuga, biskup i dwaj Macieje w skibobie? Lepiej uciekać. Pędzę wzdłuż brzegu, potem skręcam ostro, w skałach widząc szansę ocalenia. Kto mnie obroni szybko i skutecznie?  Pani w minispódniczce lub pan
wyglądający jakby urodził się w pozytywizmie? Bo binokle, czyli tak naprawdę po prostu
i na pewno okulary, ma przedziwne. Stoi u dołu, czkawka go męczy, pewnie myśli, jak tu napisać takie trudne wyrażenia, jak: „niekraszone jajka”, „niepracowity rentgenotechnik”, „rozkoszne niecnierobienie”. 

Gdy i ty kiedyś przeżyjesz surrealistyczny sen, może poznasz mityczne pochodzenie prapraprzodków Malenkowskich i Wysock[a]ich, a nawet i nauczysz się w nim ortografii. Jeśli jednak popełnisz za dużo błędów, win nikt ci nie odpuści, a duchy będą kazały skakać w dal, wzdłuż i w poprzek.

 

 
Ostatnio dodane zdjęciawięcej ...
Losowe zdjęcia z galeriiwięcej ...