Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim  
jesteś tu: strona główna    przemiana | miasto | wędrowiec i ogólnopolski konkurs kreatywny na internetowy mem artystyczny
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

Przemiana | Miasto | Wędrowiec I Ogólnopolski Konkurs Kreatywny na internetowy mem artystyczny

Przemiana | Miasto | Wędrowiec
I Ogólnopolski Konkurs Kreatywny
na internetowy mem artystyczny
dla młodzieży z polskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych


W jaki sposób słowo zmienia wymowę obrazu? W jakim stopniu obraz dopełnia myśl? Czy cyfrowy mem jest sztuką? Czy może nią być? A jeśli tak – co jest sztuką w memie – obraz czy tekst? A może to, co jest na styku? I co się stanie, gdy do tego wszystkiego dołączy muzyka? Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski” chce poddać refleksji fenomen „memu”, bliski wszystkim obecnym w sieci internetowej (i nie tylko) i zaprasza do tworzenia artystycznych memów, za punkt wyjścia dając pojęcia istotne w twórczości dakarskiego twórcy El Hadji Sy. Te pojęcia to: „przemiana”, „miasto” oraz „wędrowiec”.

 

Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski”  wraz z organizatorami 59. Festiwalu „Warszawska Jesień” ogłaszają kreatywny konkurs dla indywidualnych przedstawicieli lub grup szkolnych z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami na najciekawszy mem artystyczny o jednym z wybranych tematów: „przemiana”, „miasto” lub „wędrowiec”. Autorzy najbardziej interesujących połączeń obrazu i treści (teksty do 200 znaków) o wysokim poziomie autorefleksji, ironii, poczucia humoru, samoświadomości bądź wyobraźni zostaną nagrodzeni nie tylko atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi, książkowymi i płytowymi, karnetami na wydarzenia Centrum Sztuki Współczesnej oraz biletami na 59. Międzynarodowy Festiwal „Warszawska Jesień”, ale przede wszystkim specjalną prezentacją nagrodzonych prac, które staną się podstawą spektaklu memoopery. Ekspozycja prac będzie powiązana z premierą opery, stworzonej na podstawie wybranych memów. Premiera memoopery odbędzie się w przestrzeni i otoczeniu CSW „Zamek Ujazdowski: 17 września 2016 roku. Memoopera zostanie skomponowana przez Martę Śniady na zamówienie 59. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

 

Mem to jedna z ulubionych form twórczej aktywności internautów, którzy za pomocą wyrazistych obrazów oraz błyskotliwych, także ironicznych tekstów komentują otaczającą rzeczywistość. Pochodzi od greckiego słowa „mimesis”,  które oznacza naśladownictwo. Samo pojęcie memu zostało pierwszy raz zastosowane przez Richarda Dawkinsa, który zdefiniował  je jako „powielanie” w  swojej słynnej książce „Samolubny gen”. Według innych badaczy mem jest czymś w rodzaju zaraźliwego wirusa, pewnego wzorca informacji, powielanego przez ludzkie umysły. Istnieje wtedy, kiedy zostaje powielony, odtworzony. Nagrodzone w konkursie memy będą wyeksponowane w ramach premiery memoopery na zasadzie specyficznego powielenia w rzeczywistej przestrzeni. Tym samym, pierwotnym źródłem rozpowszechnienia nie będzie ich wyjściowa, wirtualna przestrzeń, ale realna przestrzeń i otoczenie galerii. W ten sposób sztuka przekroczy granicę pomiędzy światem wirtualnym a realnym i z powrotem skieruje uwagę odbiorcy z Internetu (przestrzeni informacji) na galerię (przestrzeń sztuki). Twórcy nagrodzonych i wyróżnionych memów zostaną zaproszeni jako goście honorowi na premierę memoopery.

Prace na konkurs należy przesyłać do 31 maja 2016 roku włącznie, drogą elektroniczną, na podane w regulaminie konkursu adresy. Memy oceni jury, w którego składzie zasiądą artyści, historycy sztuki i wybitni twórcy artystycznych memów internetowych. Wśród nich znajdą się m.in.: Marta Frej – jedna z najbardziej znanych polskich twórczyń memu oraz Marta Śniady – kompozytorka.

 

Więcej informacji: Anna Kierkosz, Kierownik Działu Edukacji i Upowszechniania Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski”

Zasady konkursu w załączonym regulaminie: do pobrania ze strony www.csw.art.pl.

Pozdrawiam serdecznie,

 

Anna Kierkosz 606 111 003
a.kierkosz@csw.art.pl

Kierownik Działu Edukacji i Upowszechniania
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa

Załączniki: